Tweety na temat @SzpitalGizycko
Dlaczego Polacy boją się prywatyzacji szpitali?

24.01.2014

Ponad 60% Polaków boi się, że po sprywatyzowaniu szpitali leczenie w nich będzie droższe – wynika z raportu przygotowanego przez Grupę Nowy Szpital. Raport „Dlaczego Polacy boją się prywatyzacji“ przedstawia wyniki badania opinii publicznej na temat obaw związanych z prywatyzacją szpitali w Polsce.

- Strach ma źródło w niewiedzy. Tylko 1/5 Polaków uważa, że prywatyzacja szpitala jest zmianą korzystną dla pacjenta. Tymczasem z naszych wcześniejszych badań wynika, że zdecydowana większość Polaków w ogóle nie rozumie, czym jest prywatyzacja szpitala, co ją różni od komercjalizacji, a nawet – kto dziś jest właścicielem szpitali publicznych. – komentuje Marcin Szulwiński, prezes Grupy Nowy Szpital.

Raport „Dlaczego Polacy boją się prywatyzacji“ wskazuje, że Polacy niechętnie patrzą na prywatyzację szpitali. Aż 65% respondentów pytanych przez PBS czy prywatyzacja jest zmianą korzystną dla pacjenta udzieliło odpowiedzi: „Zdecydowanie nie” i „Raczej nie”. 20% badanych stwierdziło, że prywatyzacja szpitala jest zjawiskiem korzystnym. Natomiast 15% ankietowanych otwarcie zadeklarowało, że nie potrafi udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Wyniki przedstawione w raporcie wskazują też na największe obawy pacjentów. Na pytanie o zmiany, które ich zdaniem mogą zajść po przeprowadzeniu prywatyzacji szpitala, większość (62%) badanych uznało, że „skutkiem ubocznym” prywatyzacji będzie podniesienie kosztów leczenia. Nieco mniej (38%) badanych obawia się trudniejszego dostępu do leczenia, 28% spodziewa się mniejszej liczby miejsc w szpitalu, zaś 23% – zamykania oddziałów.

Większość Polaków nie chce też, aby szpital publiczny w ich okolicy został sprywatyzowany. Aż 75% badanych na pytanie „Czy chciałby Pan/Pani, żeby Pana/Pani najbliższy szpital publiczny został sprywatyzowany? odpowiedziało:„Zdecydowanie nie” lub „Raczej nie”. Jednocześnie tylko 16% badanych pozytywnie oceniałoby pomysł sprywatyzowania pobliskiego szpitala.

- Po 22 latach mamy za sobą mnóstwo doświadczeń, na podstawie których można budować dobrą politykę zdrowotną. Dobrym pomysłem było wprowadzenie instytucji le- karza rodzinnego. Lepiej radzą sobie prywatne przychodnie niż ich publiczni poprzednicy. Rzadziej zadłużają się szpitale przekształcone w spółki niż samodzielne publiczne zoz-y. Lepiej radzą sobie sprywatyzowane szpitale od publicznych spółek. Trzeba odsunąć gry polityczne od tematu ochrony zdrowia i nieustannie edukować ludzi – mówi Adam Roślewski, współwłaściciel i szef jej Rady Nadzorczej Grupy Nowy Szpital, największej w Polsce sieci szpitali.

Raport dotyczący prywatyzacji szpitali opracowano w oparciu o badania opinii społecznej przeprowadzone w grudniu 2013 roku przez PBS na ogólnopolskiej, reprezentatywnej, losowej próbie 1090 dorosłych mieszkańców Polski.

Pobierz: Raport „Dlaczego Polacy boją się prywatyzacji”.pdf