Polacy nie myślą o ryzyku zakażenia AIDS

Według badania TNS OBOP autorstwa dr Zbigniewa Izdebskiego, przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Centrum ds. AIDS, wiedza Polaków o drogach przenoszenia wirusa HIV spadła na przestrzeni ostatnich czterech lat. Wskaźnik WHO/UNAIDS dla Polski w 1997 roku wynosił 0,89 zaś cztery lata później spadł do 0,81. Oznacza on, iż w 2001 roku 81% badanych w wieku 15-49 lat potrafiło poprawnie wskazać dwie z trzech głównych dróg przenoszenia HIV, podczas gdy cztery lata wcześniej osoby takie stanowiły 89%.

Należy pamiętać, że istnieje potrzeba systematycznego dostarczania wiedzy na temat HIV/AIDS w polskim społeczeństwie, również ta dotycząca podstawowych źródeł zakażenia się tym wirusem. Niepokoi bowiem fakt, że liczba tych, którzy twierdzą, że ukąszenie komara powoduje zakażenie wirusem HIV jest nadal wysoka. A przecież już wiemy w jaki sposób można, a w jaki nie zakazić się HIV” – mówi dr hab. Zbigniew Izdebski, seksuolog.

Badanie wykazało również, że 77% badanych Polaków w wieku 15-49 lat nigdy nie myślało o tym, by zrobić sobie test na HIV/AIDS, a 86% nigdy takiego testu nie zrobiło.

Zaraza już niestraszna?
Jedynie 23% badanych przyznaje, że zmieniło coś w swoich zachowaniach seksualnych, żeby uniknąć zakażenia HIV/AIDS. Na przestrzeni ostatnich czterech lat odsetek ten zmniejszył się o 4 punkty procentowe. Odsetek osób, które podjęły jakieś kroki w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia waha się od 12% w grupie najpóźniej inicjujących (24 lata i więcej) do prawie 40% w grupie najwcześniej inicjujących (do 16 lat).

Wśród osób, które zmieniły swoje zachowania seksualne z obawy przed zakażeniem się HIV, 60% jest wierna jednej osobie, 26% zawsze używa prezerwatyw, tyle samo unika przelotnych znajomości, a 16% badanych ma mniej partnerów.

AIDS – nie mój problem?
Wśród przyczyn nie dokonywania zmian w swoim życiu seksualnym, które mogłyby obniżyć ryzyko zakażenia HIV, absolutnie dominująca (87% badanych) jest opinia, że "moje zachowania nie narażały mnie na ryzyko zakażenia".

Niewątpliwie niepokoi fakt, że pomimo podejmowania ryzykownych zachowań w swoim życiu większość Polaków nie myślała o tym, żeby wykonać sobie test na HIV. Wykonanie tego testu z pewnością nie jest decyzją łatwą, nie mówiąc już o odwadze, którą trzeba mieć, by zaproponować zrobienie takiego badania partnerowi. Musimy jednak pamiętać, że z przyjemnością jaką jest seks wiąże się również odpowiedzialność i dlatego powinniśmy się poddać takiemu testowi” – powiedział dr hab. Zbigniew Izdebski.

Od kilku lat w Polsce tworzona jest sieć punktów anonimowego i bezpłatnego testowania, w których udzielane są profesjonalne porady przed i po wykonaniu badania w kierunku HIV. Jest to wynikiem Rekomendacji nr (89) 14 Komitetu Ministrów Rady Europy i realizacji Krajowego programu zapobiegania zakażeniom HIV i opieki nad żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS. Krajowy program zakłada utworzenie w każdym województwie przynajmniej jednego punktu anonimowych badań w kierunku HIV w każdym województwie. Do końca 2001 roku w Polsce działało 11 punktów konsultacyjno-diagnostycznych, w których test wykonały 3421 osoby, z czego 33 okazały się zakażone. Obecnie działa 15 punktów konsultacyjno-diagnostycznych (11 w I kwartale, 13 w II, 14 w III, 15 w IV), a do końca trzeciego kwartału w punktach konsultacyjno-diagnostycznych testy wykonały 3952 osoby, z czego 42 okazały się zakażone HIV.

Co Polacy wiedzą o HIV/AIDS

  • 83% badanych poprawnie stwierdziło, iż prawdziwe jest zdanie: „Ludzie mogą uniknąć zakażenia HIV/AIDS, jeżeli będą się upewniać, że każdy zastrzyk, jaki dostają, jest wykonany czystą igłą”. Na przestrzeni ostatnich czterech lat odsetek ten spadł o 5 punktów procentowych.
  • 80% badanych poprawnie stwierdziło, iż prawdziwe jest zdanie: „Ludzie mogą uniknąć zakażenia HIV/AIDS, jeżeli będą współżyli z jednym, wiernym partnerem (-ką)”. Na przestrzeni ostatnich czterech lat odsetek ten spadł o 7 punktów procentowych.
  • 76% badanych poprawnie stwierdziło, że fałszywe jest zdanie: „Ludzie mogą uniknąć zakażenia HIV/AIDS jeżeli będą się dobrze odżywiać”. Na przestrzeni ostatnich czterech lat odsetek ten wzrósł o 2 punkty procentowe.
  • 76% badanych poprawnie stwierdziło, że zdanie „Można zakazić się HIV/AIDS dotykając osoby chorej na AIDS” jest fałszywe. Na przestrzeni ostatnich czterech lat odsetek ten spadł o 2 punkty procentowe.
  • 71% badanych poprawnie stwierdziło, że zdanie „Ludzie mogą uniknąć zakażenia HIV/AIDS, jeżeli będą używać prezerwatyw podczas stosunków płciowych”, jest prawdziwe. Na przestrzeni ostatnich czterech lat odsetek ten spadł o 4 punkty procentowe.
  • 70% badanych poprawnie stwierdziło, że zdanie „Można zakazić się HIV/AIDS spożywając posiłki wspólnie z osobami chorymi na AIDS” jest fałszywe. Na przestrzeni ostatnich czterech lat odsetek ten spadł o 1 punkt procentowy.
  • Połowa badanych (51%) poprawnie stwierdziła, że fałszywe jest zdanie „Ludzie mogą uniknąć zakażenia HIV AIDS jeżeli będą unikać ukąszeń komarów i podobnych owadów”. Na przestrzeni ostatnich czterech lat odsetek ten wzrósł o 1 punkt procentowy.

Jedynie 43% było w stanie określić, że zadanie „Nie można zakazić się HIV używając publicznych toalet” jest prawdziwe. Cztery lata temu osoby takie stanowiły 45%. Dostęp do badań – bez większych problemów
Badania testowe na obecność HIV wykonywane są w punktach konsultacyjno-diagnostycznych anonimowo i bezpłatne. Prowadzone jest również doradztwo przed i po teście oraz porady psychospołeczne w zakresie bezpieczniejszych zachowań seksualnych. Osoby zgłaszające się do punktu otrzymują wszelkie informacje na temat chorób przenoszonych drogą płciową, a także adresy instytucji i organizacji, zajmujących się medyczną i socjalną pomocą dla osób zakażonych HIV. Krajowe Centrum ds. AIDS od trzech lat organizuje również ogólnopolską akcję anonimowego i bezpłatnego testowania (w wielu miastach, w tych samych godzinach działają punkty anonimowego i bezpłatnego testowania, połączonego z poradnictwem przed i po badaniu). Celem akcji jest zachęcenie do przeanalizowania własnego stylu życia, przypomnienia wcześniejszych ryzykownych zachowań, które mogły spowodować zakażenie HIV i być może do rozmowy z partnerem na temat sytuacji, niosących ryzyko zakażenia HIV obecnie. Często zdarza się przecież, że ktoś zachowuje się w sposób ryzykowny, a druga osoba o tym nie wie. Dlatego tak ważne jest uświadamianie sobie ryzyka zakażenia i wykonywanie testów na obecność HIV. Jest to jedyny sposób upewnienia się, czy w przeszłości nie doszło do zakażenia.

Organizowane w ramach obchodów Światowego Dnia AIDS akcje przynoszą wiele korzyści wszystkim, którzy zgłaszają się na badanie. Ludzie, których wynik testu jest ujemny, uświadamiają sobie, jakich sytuacji powinni unikać w przyszłości. Natomiast wczesne rozpoznanie zakażenia pozwala na zastosowanie kompleksowej opieki medycznej, co wpływa na poprawę jakości życia osób seropozytywnych. Stwierdzenie obecności HIV w organizmie może także zapobiec - co jest bardzo ważne - przeniesieniu wirusa na innych ludzi.

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 256 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*