Jak szybko schudnąć z brzucha i w udach

twojnajlepszyszpital.pl
twojnajlepszyszpital.pl

Mięśnie brzucha w życiu każdego człowieka spełniają wiele istotnych funkcji. Współpracując z prostownikami grzbietu i innymi mięśniami, pełnią funkcję stabilizującą, pozwalając nam utrzymać wyprostowaną postawę. Również dzięki napinaniu się i rozkurczaniu mięśnie brzucha umożliwiają przebieg wielu funkcji fizjologicznych organizmu, takich jak: oddychanie, wydalanie, poród, a nawet mowa. Ponadto mięśnie brzucha pełnią także czynności wspomagające w organizmie.

Mięsień prosty brzucha.

Mięsień prosty brzucha to najbardziej zewnętrznie umiejscowiony mięsień rozciągający się od mostka aż do spojenia łonowego. Mięsieńprosty brzucha odpowiada przede wszystkim za skłon tułowia w przód oraz wykonywanie wydechu podczas wysiłku fizycznego. Ponadto w pozycji na plecach powoduje uniesienie kończyn dolnych i miednicy. W pozycji siedzącej przyciąga klatkę piersiową. Unerwiony jest przez nerwy międzyżebrowe oraz przez pierwszy nerw lędźwiowy. Za jego unaczynienie odpowiadają tętnice nabrzuszne: dolna i górna.

Mięsień skośny zewnętrzny brzucha.

Jeden z mięśni brzucha – mięsień skośny zewnętrzny ma kształt spłaszczonego czworokąta. Rozpoczyna się na zewnętrznej powierzchni żeber (od V do XII żebra) i biegnie do przodu od mięśnia zębatego przedniego i najszerszego grzbietu. Następnie włókna mięśnia skośnego zewnętrznego przebiegają do przodu i dołu tworząc rozcięgno i przednią pochewkę mięśnia prostego brzucha, a u dołu łączą się z więzadłem pachwinowym lub kończą na grzebieniu kości biodrowej.

Mięsień skośny wewnętrzny brzucha.

Mięsień skośny wewnętrzny brzucha wyglądem zbliżony jest do mięśnia skośnego zewnętrznego, jednak przebieg jego włókien jest odmienny. Rozpoczyna się od powięzi piersiowo – lędźwiowej (powięź obejmująca mięśnie głębokie grzbietu), grzebienia kości biodrowej i bocznej części więzadła pachwinowego ku górze i przyśrodkowo, a kończony na brzegach dolnych żeber. Czynność mięśnia skośnego wewnętrznego brzucha polega głównie na: jednostronnym obracaniu i zginaniu tułowia w tę samą stronę, obustronnym zginaniu tułów do przodu, obniżaniu żeber, a także współdziałaniu z mięśniem skośnym zewnętrznym powodując boczne zgięcie tułowia.

Mięsień poprzeczny brzucha.

Mięsień poprzeczny brzucha stanowi jeden z mięśni, które biorą udział w wytwarzaniu tłoczni brzusznej. Mięsień unerwiony jest dzięki nerwom międzyżebrowym (VI – XII), biodrowo- podbrzusznym, płciowo – udowym oraz nerwowom biodrowo – pachwinowym. Funkcją mięśnia poprzecznego brzucha jest w szczególności: zbliżenie żebra do płaszczyzny pośrodkowej, zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej. Ponadto mięsień działa też jako mięsień wydechowy zwężając klatkę piersiową.

Mięsień czworoboczny lędźwi.

Mięsień czworoboczny lędźwi stanowi tylną ścianę brzucha. Umiejscowiony jest po obu stronach kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Mięsień czworoboczny lędźwi, a dokładnie jego przednia warstwa rozpoczyna się na wyrostkach żebrowych i kończy się na dolnym brzegu dwunastego żebra oraz trzonie dwunastego kręgu piersiowego. Natomiast tylna warstwa mięśnia przyczepia się do wargi wewnętrznej grzebienia biodrowego i więzadła biodrowo – lędźwiowego, a zakończony jest na wyrostkach żebrowych czwartego – pierwszego kręgu lędźwiowego oraz na brzegu dwunastego żebra. Rolą mięśnia czworobocznego lędźwi jest zginanie tułowia do boku.

Mięsień piramidowy.

Mięsień piramidowy to mały szczątkowy mięsień napinający kresę białą. Rozpoczyna się na spojeniu łonowy oraz kości łonowej tuż, przed mięśniem prostym brzucha.

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 256 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*