Dowiedz się jakie są typowe objawy kamicy żółciowej

twojnajlepszyszpital.pl
twojnajlepszyszpital.pl

Objawy.

Przebieg kamicy pęcherzyka (woreczka) żółciowego ma często zupełnie bezobjawowy przebieg, lecz zdarza się, że jest wykrywana zupełnie przypadkowo przy okazji innych badań. Najczęstszym objawem kamicy żółciowej jest ból z reguły dość silny, umiejscowiony po prawej stronie i utrzymujący się nawet do kilku godzin. Najczęściej występuje po zjedzeniu tłustego, obfitego posiłku. Z reguły powoduje go kamień który utknął w przewodzie żółciowym. Z atakami kolki żółciowej najczęściej współwystępują nudności, wymioty, zgaga, uczucie „pełności” odczuwane w górnej części brzucha.

Przyczyny.

Przyczynami powstania kamicy żółciowej są: powiększony poziom cholesterolu we krwi, spożywanie tłustych i ciężkostrawnych potraw, otyłość, cukrzyca, uwarunkowania genetyczne, przyjmowanie niektórych leków, wiek po 60 roku życia, płeć (kamicę częściej spotyka się u kobiet niż u mężczyzn i raczej dojrzałych niż młodych ), stosowanie niektórych kuracji hormonalnych.

Kamica żółciowa – dieta.

Dieta w przypadku kamicy żółciowej opiera się szczególnie na ograniczaniu spożycia kawy oraz czarnej herbaty, a zastąpieniu ich naparami ziołowymi, niegazowaną wodą mineralną lub sokami owocowymi. Bardzo ważne jest aby unikać potraw tłustych, smażonych i duszonych, a dietę wzbogacić w produkty bogate w błonnik . Nie wolno najadać się do pełna, lepiej spożywać mniejsze porcje posiłków. Oczywiście wszelkiego rodzaju używki (alkohol, papierosy), również należy odstawić całkowicie, ponieważ nie są wskazane.

Operacja.

W chwili obecnej stosuje się dwie metody leczeniaoperacyjnego pęcherzyka żółciowego z powodu kamicy żółciowej. Operacją metodą laparoskopową oraz standardową metodę polegającą na cięciu pod prawym łukiem żebrowym, ale stosowana już tylko w przypadku występowania przeciwwskazań do metody laparoskopowej.

Laparoskopia.

Laparoskopowa operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego z powodu kamicy żółciowej to mało inwazyjna metoda polegająca na wykorzystaniu mikrokamery i zestawu mikronarzędzi do wykonywania zabiegów operacyjnych powłok jamy brzusznej przy rezygnacji z tradycyjnego rozległego nacinania powłok. Warto podkreślić, że metoda laparoskopowa w leczeniu kamicy żółciowej jest bardzo dobrze tolerowana przez chorych.

Kamica żółciowa – leki.

Leczenie farmakologiczne kamicy żółciowej opiera się przede wszystkim na zażywaniuleków przeciwbólowych oraz rozkurczowych, a także na stosowaniu leków rozpuszczających kamienie żółciowe.

U dzieci.

Dwukrotnie bardziej narażone na wystąpienie kamicy żółciowej są dzieci z nadwagą lub otyłością w porównaniu do rówieśników z prawidłowym wskaźnikiem masy ciała.

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 256 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*