Chrapanie

twojnajlepszyszpital.pl
twojnajlepszyszpital.pl

Chrapanie jest powszechnym problemem wśród wszystkich grup wiekowych i dotyka obu płci, z „naciskiem” na płeć męską. Głośność tego specyficznego brzmienia dochodzi niekiedy do 70 decybeli. Porównywalne natężenie wydobywa się z pracującego traktora lub młota pneumatycznego. Do tego charakterystycznego dźwięku dochodzi podczas snu. Powietrze przepływające przez nos i jamę ustną na skutek drżenia zwiotczałego podniebienia miękkiego, zaczyna wibrować wydając coraz intensywniejsze dźwięki przez osobę śpiącą.

Przyczyny chrapania.

– wiek, starsi ludzie często chrapią z powodu osłabiania mięśni, które postępuje wraz z wiekiem,
– palenie przyczynia się i powoduje chrapanie, ponieważ dym podrażnia błony śluzowe, w drogach oddechowych, powodując stan zapalny i obrzęk,
– spożywanie alkoholu przed snem, może przyczynić się do chrapania, ponieważ alkohol rozluźnia mięśnie gardła, powodując niedrożność dróg oddechowych,
– silne przemęczenie fizyczne lub psychiczne,
– spowodować chrapanie mogą urazy nosa, powodując odchylenie przegrody,
– przyrośnięte migdałki podniebienne,
– polipy nosa, alergie, przeziębienia mogą ograniczyć przepływ powietrza i powodować chrapanie.

Chrapanie u dzieci.

Dorośli nie są jednymi, którzy chrapią. Dzieci również mogą „cierpieć” z powodu tej niekomfortowej dolegliwości. Co powoduje chrapanie u dzieci ? W większości przypadków za te niedogodność odpowiedzialne są trzy czynniki. Po pierwsze przeziębienia lub alergie, po drugie nieprawidłowa budowa przegrody nosowej. A trzecim i najważniejszym czynnikiem jest przyrośnięty trzeci migdał. Dlatego jeśli u Twojego dziecka regularnie występuje którykolwiek z wymienionych przypadków koniecznie skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, który pokieruje Was na konsultacje laryngologiczną, w celu oceny drożności górnych dróg oddechowych.

Chrapanie – zabieg.

Gdy wszystkie inne możliwości leczenia chrapania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, konieczna jest ingerencja chirurgiczna. Najnowocześniejszym zabiegiem jaki stosuje się w celu wyeliminowania przyczyny chrapania jest technika Celon. Zabieg jest mało bolesny i wymaga jedynie znieczulenia miejscowego. Niezwykłość tego zabiegu polega na nakłuciu podniebienia cienką elektrodą bipolarną i pozostawieniu jej na kilka sekund. Uzyskane efekty pacjent widzi już po kilku dniach.

Jakie są skutki chrapania.

Regularne chrapanie niesie za sobą szereg szkodliwych skutków dla zdrowia. Ciągłe zmęczenie, nadciśnienie tętnicze, niedotlenienie serca, bezsenność, rozdrażnienie. Pojawić się mogą też skrócone i płytkie wdechy oraz okresy bezdechów sennych powodujące gorsze dotlenienie organizmu. W konsekwencji niektórych objawów mogą pojawić się kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem czy obniżona wydajność w pracy.

Leczenie chrapania.

Według wielu specjalistów pierwszym krokiem w leczeniu chrapania jest zmiana dotychczasowego stylu życia. A dokładniej wyeliminowanie z niego czynników, które mają bardzo zły wpływ na osobę chrapiącą, na jej samopoczucie i zdrowie. Należą do nich:
– przy nadwadze, zmniejszenie masy ciała,
– rzucenie palenia,
– unikanie alkoholu, tabletek uspokajających i nasennych,
– ustanowienie regularnych godzin snu,
– regularna aktywność fizyczna,
– spanie w pozycji na boku.
Jeżeli przyczyna chrapania nie leży w niezdrowym trybie życia, a spowodowane jest wadami anatomicznymi wówczas pacjent poddany jest bardzo prostemu zabiegowi chirurgicznemu.

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 256 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*